From Wikipedia, the free encyclopedia
The Europe/Africa Zone was one of three groups of Davis Cup competition in 2005.[1]
Group I[edit]
- Zimbabwe and South Africa relegated to Group II in 2006.
- Great Britain, Belgium, Italy, and Germany advance to World Group Play-off.
Group II[edit]
|
| | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| Play-offs | | | First Round | | | Second Round | | | Third Round |
|
| | Accra, Ghana (hard) | | |
|
| | Ghana | 0 |
| Accra, Ghana (hard) | | | Helsinki, Finland (clay) |
| | | S | Finland | 5 | | |
| Ghana | 2 | | | | | S | Finland | 2 |
| | | Sofia, Bulgaria (indoor carpet) | | | | |
| Georgia | 3 | | | | | S | Bulgaria | 3 | | |
| | | S | Bulgaria | 4 | | | | |
| | | | | | | Donetsk, Ukraine (hard) |
| | | | Georgia | 1 | | |
| | | S | Bulgaria | 1 |
| Hódmezővásárhely, Hungary (ind. hard) | | |
| | | S | Ukraine | 4 |
| S | Hungary | 4 | | |
| Oslo, Norway (clay) | | | Donetsk, Ukraine (hard) | |
| | | | Monaco | 1 | | |
| Monaco | 1 | | | | | S | Hungary | 2 |
| | | Kyiv, Ukraine (indoor carpet) | | | | |
| Norway | 4 | | | | | S | Ukraine | 3 | | |
| | | S | Ukraine | 4 | | | | |
| | | | | | |
| | | | Norway | 1 | | |
| | |
| Tallinn, Estonia (indoor carpet) |
|
| | Estonia | 1 |
| Gdynia, Poland (clay) | | | Lisbon, Portugal (clay) |
| | | S | Portugal | 4 | | |
| | Estonia | 0 | | | | | S | Portugal | 3 |
| | | Algiers, Algeria (clay) | | | | |
| S | Poland | 5 | | | | | | Algeria | 2 | | |
| | | | Algeria | 3 | | | | |
| | | | | | | Estoril, Portugal (clay) |
| | | S | Poland | 2 | | |
| | | S | Portugal | 4 |
| Kranj, Slovenia (indoor hard) | | |
| | | S | Slovenia | 1 |
| | Ivory Coast | 0 | | |
| Athens, Greece (clay) | | | Kranj, Slovenia (clay) | |
| | | S | Slovenia | 5 | | |
| | Ivory Coast | 0 | | | | | S | Slovenia | 5 | |
| | | Jūrmala, Latvia (indoor carpet) | | | | |
| S | Greece | 5 | | | | | | Latvia | 0 | | | |
| | | | Latvia | 4 | | | | |
| | | | | | | |
| | | S | Greece | 1 | | |
| | | |
| | | | | | | |
- Georgia, Monaco, Estonia, and Côte d'Ivoire relegated to Group III in 2006.
- Ukraine and Portugal promoted to Group I in 2006.
Group III[edit]
Venue 1[edit]
Venue: Smash Tennis Academy, Cairo, Egypt (clay)
Date: 27 April – 1 May
(scores in italics carried over)
- FYR Macedonia and Egypt promoted to Group II in 2006.
- Madagascar and Kenya relegated to Group IV in 2006.
Venue 2[edit]
Venue: Fitzwilliam Tennis Club, Dublin, Ireland (grass)
Date: 13–17 July
(scores in italics carried over)
|
1st–4th Play-off
|
CYP
|
IRL
|
ARM
|
TUN
|
1
|
Cyprus (3–0)
|
|
2–1
|
2–1
|
2–1
|
2
|
Ireland (2–1)
|
1–2
|
|
3–0
|
3–0
|
3
|
Armenia (1–2)
|
1–2
|
0–3
|
|
2–1
|
4
|
Tunisia (0–3)
|
1–2
|
0–3
|
1–2
|
|
- Cyprus and Ireland promoted to Group II in 2006.
- Iceland and San Marino relegated to Group IV in 2006.
Group IV[edit]
Venue: Lugogo Tennis Club, Kampala, Uganda (clay)
Date: Week of 28 February
|
Pool A
|
MDA
|
BOT
|
BEN
|
MLT
|
DJI
|
1
|
Moldova (4–0)
|
|
2–1
|
3–0
|
3–0
|
3–0
|
2
|
Botswana (3–1)
|
1–2
|
|
2–1
|
3–0
|
3–0
|
3
|
Benin (2–2)
|
0–3
|
1–2
|
|
3–0
|
3–0
|
4
|
Malta (1–3)
|
0–3
|
0–3
|
0–3
|
|
3–0
|
5
|
Djibouti (0–4)
|
0–3
|
0–3
|
0–3
|
0–3
|
|
|
Pool B
|
AND
|
RWA
|
AZE
|
SEN
|
UGA
|
MRI
|
1
|
Andorra (5–0)
|
|
2–1
|
3–0
|
3–0
|
3–0
|
3–0
|
2
|
Rwanda (3–2)
|
1–2
|
|
1–2
|
2–1
|
2–1
|
3–0
|
3
|
Azerbaijan (3–2)
|
0–3
|
2–1
|
|
1–2
|
2–1
|
3–0
|
4
|
Senegal (3–2)
|
0–3
|
1–2
|
2–1
|
|
2–1
|
2–1
|
5
|
Uganda (1–4)
|
0–3
|
1–2
|
1–2
|
1–2
|
|
2–1
|
6
|
Mauritius (0–5)
|
0–3
|
0–3
|
0–3
|
1–2
|
1–2
|
|
- Moldova, Andorra, Botswana and Rwanda promoted to Group III in 2006.
See also[edit]
References[edit]